Zakupy w czasach epidemii – co i jak kupować?

12 marca 2020

Kwestię szybko rozprzestrzeniającej się epidemii koronawirusa każdy z nas powinien potraktować bardzo poważnie. Wymaga tego sytuacja, wymaga też odpowiedzialność za siebie, rodzinę i najbliższe otoczenie, która powinna być drogowskazem na szlaku właściwego, a przede wszystkim bezpiecznego postępowania. Zakupy same w sobie w trudnym momencie schodzą oczywiście na dalszy plan, ale mimo wszystko warto wiedzieć co i jak kupić, aby być przygotowanym na każdy z możliwych scenariuszy.

Broń się przed wirusem w każdej sytuacji

Rzecz najważniejsza – niezbędne przygotowanie, to nie kwestia strachu czy masowej paniki, ale zwykłe zabezpieczenie. Póki nie wiadomo, jak potoczy się sytuacja, należy być gotowym na wszystko. Nasze wyjścia do sklepu muszą więc być przemyślanie, a do zakupów powinniśmy podejść w sposób wyważony i racjonalny. 

Przede wszystkim musimy pamiętać o minimalizowaniu ryzyka. Liczba klientów odwiedzających sklepy w ostatnich dniach gwałtownie wzrosła, dlatego na zakupy warto założyć lateksowe rękawiczki ochronne. Dodatkowo powinniśmy pamiętać o zaleceniach Sanepidu i Głównego Inspektoratu Sanitarnego, czyli o zakrywaniu ust/nosa podczas kaszlenia/kichania, zachowaniu odpowiedniej odległości od osób, które kichają/kaszlą (co najmniej 1,5 metra) i unikaniu dotykania oczu, ust oraz nosa. Konieczna jest także dezynfekcja rąk, najlepiej tuż po wyjściu ze sklepu przy użyciu żelu antybakteryjnego na bazie alkoholu, lub po prostu umycie rąk po powrocie do domu. 

Co przyda się najbardziej?

Do grupy produktów, które będą najbardziej przydatne w przypadku pogorszenia się sytuacji, zaliczyć należy przede wszystkim te z długim terminem ważności. Ryż, makaron, kasza, mąką, mleko, woda mineralna, olej, owoce, warzywa i rośliny strączkowe w puszkach, środki higieny, środki czystości oraz papier toaletowy to produkty pierwszego wyboru. Dorzucić do nich można również ryby, mięso i chleb, czyli produkty nadające się do mrożenia, co znacząco wydłuża ich zdatność do spożycia. 

W dalszej kolejności postawić należy na mleko i produkty mleczne, jajka i słodycze. Bardzo istotne jest za to nabycie produktów, które wzmacniają naturalną odporność organizmu, jak na przykład olej z oregano, imbir, cytrusy, miód, warzywa i owoce zawierające witaminę C i beta-karoten (natka pietruszki, czerwona papryka, brokuły, kiwi, marchew, jarmuż), czosnek, orzechy oraz kiszonki. 

Ministerstwo Rozwoju i GIS wydają wytyczne sklepom

O bezpieczeństwo klientów sklepów dbają też agendy rządowe. Ministerstwo Rozwoju i Główny Inspektorat Sanitarny wydały specjalną listę zaleceń dla branży handlowej, które docelowo mają pomóc w zahamowaniu epidemii. Zgodnie z przedstawionymi zasadami w sklepach i innych placówkach handlowych należy:

  • promować dokonywanie płatności bezgotówkowych w placówkach handlowych;
  • promować regularne i dokładne mycie rąk przez pracowników obiektów handlowych wodą z mydłem lub ich dezynfekcję środkiem na bazie alkoholu (min. 60%); 
  • upewnić się, że osoby przebywające w obiektach handlowych mają dostęp do miejsc, w których mogą myć ręce mydłem i wodą;
  • umieścić dozowniki z płynem odkażającym w widocznych miejscach i upewnić się, że dozowniki te są regularnie napełniane;
  • wywiesić w widocznym miejscu informacje, jak skutecznie myć ręce;
  • upowszechniać wśród pracowników wiedzę z zakresu BHP;
  • nie obawiać się zwracać uwagi współpracownikowi i klientowi, aby nie kasłał i nie kichał w naszym kierunku ani na produkty spożywcze;
  • zapewnić, aby pomieszczenia handlowe były czyste i higieniczne: wszystkie obszary często używane, takie jak toalety, pomieszczenia wspólne, powinny być regularnie i starannie sprzątane z użyciem wody z detergentem.

Pamiętajcie też, że nawet najlepsze zakupy i przygotowania nie zdadzą się na nic, jeśli nie będziemy przestrzegać reguł kwarantanny, stosować się do zaleceń GIS-u, Sanepidu oraz Ministerstwa Zdrowia i minimalizować ryzyka. Podstawą bezpieczeństwa jest świadoma oraz odpowiedzialna postawa, a także zdroworozsądkowe podejście do aktualnej sytuacji. 

Okazje i promocje

Zobacz więcej